Bihejvioralni intervju

Kako Vam može pomoći u vašem radu

Šta je bihejvioralni intervju?

Bihejvioralni intervjuje vrsta struktuiranog intervjua koji se koristi u procesu selekcije kandidata. Ova vrsta intervjua je dobila svoj naziv po engleskoj reči behavior, što znači ponašanje, jer ovom vrstom intervjua se registruje ponašanje koje je bitno za uspešnost na poslu. Pored ovog termina u upotrebi su još neki izrazi. Pošto ovom vrstom intervjua želimo da registrujemo nečiju radnu uspešnost onda se ova vrsta intervjua još naziva i Performance-Based Interview, a pošto se ponašanja koja su od presudnog značaja za uspešnost na poslu nazivaju kompetencije onda je prisutan još jedan naziv, a to je Competence-Based Interview.

Specifičnosti bihejvioralnog intervjua

Osnovni koncept na kojem se bihejvioralni intervju zasniva je da je prethodno ponašanje najbolji prediktor budućeg ponašanja.

Bihejvioralna pitanja imaju jasnu strukturu, koja je prikazana na slici:

 



Data struktura podrazumeva da se od kandidata traži da opiše neku situaciju koja je deo njegovog profesionalnog iskustva, a dobar je pokazatelj da kandidat poseduje traženu kompetenciju. Kandidat pored toga što opisuje sam događaj, opisuje i sopstvene postupke u smislu šta je rekao, šta je uradio, ali isto tako opisuje i način na koji je razmišljao i kako se pri svemu tome osećao. Na kraju kandidat daje informaciju o samom ishodu, o tome kako se sve završilo, odnosno kakve su bile posledice njegovih postupaka.

Razlike u odnosu na tradicionalni intervju

Dok je u tradicionalnom intervjuu akcenat najviše na tome koliko snažno kandidat želi posao, odnosno intervjuer se, pre svega, bavi motivacijom i vrednosnim sistemom kandidata u smislu šta kandidat želi i šta mu je bitno u poslu i životu, dotle u bihejvioralnom intervjuu intervjuera najviše zanima ima li kandidat tražene kompetencije koje su od presudnog značaja za uspešnost na određenom radnom mestu. Za razliku od tradicionalnog intervjua u kojem su prisutna i takozvana trik pitanja u kojima su intencije intervjuera prikrivene u smislu šta želi da postigne datim pitanjem, bihejvioralni intervju je transparentan i intervjuer maksimalno pomaže kandidatu da se kvalitetno spremi za sam intervju i jasno stavlja do znanja za čim traga u kandidatovim odgovorima.

Priprema i trajanje bihejvioralnog intervjua

Priprema za bihejvioralni intervju ne podrazumeva samo smišljanje i odabir pitanja koja će biti postavljena kandidatima, već isto tako podrazumeva i smišljanje vrste pomoći i smernica koje će biti date kandidatima kako bi se što bolje pripremili za intervju. Koja pitanja će intervjuer odabrati zavisi od ključnih kompetencija za datu poziciju, uglavnom se tokom intervjua ne proverava više od tri, maksimalno pet kompetencija. Obično intervju kojim su obuhvaćene tri, četiri kompetencije traje od 45 minuta do sat vremena.

Kako Vam bihejvioralni intervju može pomoći?

Zbog dužine trajanja bihejvioralni intervju nije pogodna metoda selekcije kandidata u situaciji kada ste suočeni sa visokom fluktuacijom zaposlenih. Međutim, čak i tada možete da koristite bihejvioralni intervju samo za neke, posebno važne pozicije. Ukoliko ste u situaciji da morate da obrazlažete i pravdate svoje odluke bihejvioralni intervju vam je od mnogo veće pomoći u poređenju sa nestruktuiranim ili tradicionalnim struktuiranim intervjuom. Ono što je najvažnije bihejvioralni intervju vam pomaže da broj pogrešnih procena i odluka zasnovanih na njima svedete na najmanju moguću meru.

Nataša Šovljanski
Detaljnije o ovoj temi na obuci:
Tehnike bihejvioralnog intervjua